آموزش اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید

ممکن است برای شما سوال پیش آید آیا اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید امکان پذیر است یا خیر؟ در جواب به این پرسش باید گفت که بله! شما با نرم افزارهای سوم شخص می‌توانید تا حدودی این قابلیت را به گوشی اندرویدی‌تان اضافه کنید. در این پست خواهید آموخت که چطور می‌توان بازی‌های ویندوزی را بر روی گوشی اندرویدی اجرا کرد.

ممکن است اطلاع داشته باشید که سیستم عامل اندروید از کرنل و هسته لینوکس بهره می‌برد و از این بابت می‌تواند استفاده‌های گوناگونی را در این سیستم عامل مشاهده کرد. یکی از مزایای استفاده از کرنل لینوکس این است که می‌توانید از ابزار Wine جهت اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید (لینوکس) استفاده کرد.

در این آموزش از یکی از اپلیکیشن‌های منتشر شده سری Exagear یعنی Exagear Strategies برای استفاده از ابزار لینوکسی Wine در اندروید، استفاده خواهیم کرد. همچنین در این آموزش یکی از محبوب‌ترین بازی‌های نوستالوژی ویندوز یعنی بازی Stronghold Crusader 1 یا به اصطلاح بازی جنگ‌های صلیبی ۱ را بر روی اندروید اجرا خواهیم کرد.

نکته: دقت داشته باشید که با استفاده از این آموزش صرفا می‌توانید برخی از بازی‌های نوستالوژی و قدیمی ویندوز را بر روی گوشی اندرویدی اجرا کرد نه بازی‌های روز و مدرن! لیستی از بازی‌های پشتیبان شده توسط نرم افزار Exagear Strategies را، با VPN روشن از اینجا می‌توانید مشاهده کرد.

نحوه اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید

برای نصب و اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید علی الخصوص اجرای جنگ های صلیبی روی اندروید، نیاز است پیش نیازهایی را فراهم کرد. برخی از پیش نیازهای لزومی برای اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید عبارتند از:

 1. برنامه Exagear Strategies نسخه 3.5.0 به همراه دیتای آن
 2. دیتای بازی مورد نظر جهت اجرای آن بر روی اندروید (دقت داشته باشید که فایل‌های مربوط نصب بازی یا به اصطلاح Setup مدنظر ما نیست. دیتای بازی بعد از نصب بازی بر روی ویندوز نیاز است.) – دیتای بازی Stronghod Crusader Extreme HD نسخه 3.0 مخصوص Exagear
 3. اپلیکیشن Lucky Patcher جهت دور زدن و رفع محدودیت لایسنس نرم افزار Exagear Strategies
 4. نرم افزار RAR For Android جهت استخراج فایل‌های zip (اگر فایل منیجر گوشی‌تان امکان استخراج فایل‌های zip را دارد نصب این اپلیکیشن اختیاری است.)
 5. زبان گوشی اندرویدی باید انگلیسی باشد. در صورتی که این مورد رعایت نشود با خطا و ارور Failed to find exagear image. Try to reinstall application مواجه خواهید شد. (البته اگر دیتای برنامه Exagear Strategies درست نصب شده باشد.)

شما می‌توانید با کلیک روی نام هر یک از این نرم افزارها، وارد کانال تلگرامی شوید و از آنجا نسبت به دانلود اقدام کنید. دقت داشته باشید که به دلیل محدودیت در آپلود نسخه‌های بروز، توصیه می‌شود نرم افزار لاکی پچر یا به اصطلاح Lucky Patcher و برنامه RAR For Android که بالاتر ذکر شده است، را از این وب‌سایت‌های رسمی و مربوطه دانلود کنید. رعایت تمامی این موارد برای اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید الزامی است.

بعد از دانلود پیش نیازهای مربوطه از کانال تلگرامی و نصب دو اپلیکیشن Lucky Patcher و RAR For Android، برای ذخیره و راحت پیداکردن این فایل‌ها در فایل منیجر گوشی، توصیه می‌شود روی گزینه More یا به اصطلاح سه نقطه بالا سمت راست فایل‌ها کلیک کرده و گزینه ذخیره در دانلودها را بزنید تا این فایل‌ها علاوه بر دایرکتوری تلگرام یا به اصطلاح Telegram/Telegram Documents در پوشه Download/Telegram ذخیره شود.

بر روی فایل ExaGear Strategies v3.5.0 Apk + OBB File.zip کلیک کرده و در پنجره Open with نرم افزار RAR را انتخاب کنید تا این فایل با استفاده از این اپلیکیشن باز شود. برای استخراج محتویات درون این فایل zip بر روی آیکون کنار سطل زباله کلیک کنید و بدون هیچ تغییری روی گزینه OK بزنید. مجددا وارد فایل منیجر گوشی‌تان شوید و وارد دایرکتوری Download/Telegram شوید. متوجه خواهید شد که یک پوشه با نام فایل zip ساخته شده است. همین عمل را برای فایل Stronghold Crusader Extreme HD.zip انجام دهید و این محتویات درونی این فایل را استخراج کنید.

بعد از استخراج و خارج ساختن محتویات درون فایل‌های zip دانلودی، وارد پوشه ساخته شده ExaGear Strategies v3.5.0 Apk + OBB File شوید و فایل Exagear Strategies v3.5.0.apk را اجرا و نصب کنید.

در نهایت بعد از نصب شبیه ساز بازی‌های ویندوز بر روی اندروید یعنی Exagear Strategies، وارد برنامه لاکی پچر شوید. بعد از ورود به این نرم افزار در لیستی از برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی‌تان، Exagear Strategies را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. روی گزینه Menu of Patches بزنید و از بخش ظاهر شده روی گزینه Support patch for InApp and LVL emulation در گوشی‌های روت شده و APK rebuilt for InApp and LVL emulation در گوشی‌های غیر روت شده ضربه بزنید.

در این بخش تیک سه گزینه زیر را فعال کنید و در نهایت روی گزینه Rebuild The App بزنید:

 1. Support patch for LVL and Inapp emulation
 2. Update patch in already patched application
 3. Backup .apk file

نکته: دقت داشته باشید این تعداد گزینه‌های ظاهر شده در این پنجره از برنامه لاکی پچر در گوشی‌های روت شده کمی کمتر است اما گزینه‌های ذکر شده در آن نسخه از برنامه هم وجود دارد.

در نهایت بعد از کمی صبر جهت پردازش و ویرایش فایل‌های مربوط به لایسنس برنامه، با پنجره جدید روبه‌رو خواهید شد. در این پنجره روی گزینه Go to file بزنید و با استفاده از گزینه Uninstall and install نرم افزار شبیه ساز بازی‌های ویندوز بر روی اندروید یعنی Exagear Strategies را از روی گوشی‌تان حذف و نسخه ماد شده توسط لاکی پچر را نصب و جایگزین کنید.

نکته: دقت داشته باشید که این مرحله برای گوشی‌های روت شده نیازی نیست. در واقع یکی از تفاوت‌های لاکی پچر با دسترسی روت این است که بدون حذف و نصب نسخه ماد شده، می‌تواند این عمل را بر روی نسخه فعلی نصب شده انجام دهد.

نکته: در صورتی که نرم افزار Exagear Strategies را توسط لاکی پچر ماد نکنید، با خطا و ارور Problem setting up in-app billing: labResult: Billing service unavailable on device. (response: 3: Billing Unavailable) مواجه خواهید شد و قادر به اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید نمی‌باشید.

بعد از نصب نسخه ماد شده برنامه Exagear Strategies مجدد وارد دایرکتوری Download/Telegram/ExaGear Strategies v3.5.0 Apk + OBB File شوید و این بار دیتای این اپلیکیشن را با کپی کردن پوشه com.eltechs.es داخل فولدر Android/obb و جایگزاری آن به مسیر Android/obb گوشی‌تان، نصب کنید.

پس از نصب کامل شبیه ساز بازی‌های ویندوز بر روی اندروید یعنی Exagear Strategies نیاز است که دیتای بازی مدنظرمان را نصب کنیم. وارد فایل منیجر گوشی‌تان شوید. در صورتی که پوشه Exagear را در دایرکتوری اصلی گوشی (Internal Storage)  مشاهده نکردید، یک پوشه جدید به این نام بسازید در غیر این صورت از این مرحله بگذرید.

پس از ساخت پوشه مربوط به دیتای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید، وارد دایرکتوری Download/Telegram/Stronghold Crusader Extreme HD شوید و پوشه Stronghold Crusader Extreme HD را کپی و در پوشه ساخته شده در مرحله قبل، جایگزاری کنید.

کار تمام است! می‌توانید وارد شبیه ساز بازی‌های ویندوز بر روی اندروید یعنی Exagear Strategies شوید و پس از دسترسی‌های لازم روی دکمه Play یکی از دو بازی Stronghold Crusader یا Stronghold Crusader Extreme و وارد بازی شوید.

قبل از اجرای بازی مدنظرتان توصیه می‌کنم روی گزینه More یا به اصطلاح سه نقطه سمت راست بازی بزنید و پیکربندی موردنظرتان را انجام دهید. پیکربندی پیشنهادی به این صورت است:

 1. Screen resolution: 1280*720
 2. Colour depth: 32 bpp
 3. Locate: C
 4. Default controls: Cuprum

بعد انجام پیکربندی، روی گزینه Play بازی بزنید و در پنجره ظاهر شده روی گزینه دوم یعنی BUY A LIFETIME ACCESS TO EXAGEAR STRATEGIES ($16.00) بزنید. پنجره جدیدی برایتان ظاهر می‌شود که مربوط به دور زدن لایسنس برنامه می‌باشد. در این پنجره بدون هیچگونه تغییری روی گزینه Yes بزنید. مجدد روی گزینه Play بازی بزنید تا این بار مستیقیما وارد بازی شوید.

نکته: برای این آموزش ویدئویی نیز در کانال یوتیوب ترندروید آپلود شده است که می‌توانید از آن نیز برای نصب و اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید استفاده کنید.

امیدوارم از این آموزش نهایت استفاده را برده باشید و بتوانید با این ابزار قدرتمند لحظات خوبی را با اجرای بازی‌های ویندوز بر روی اندروید سپری کنید. در صورت تمایل می‌توانید پست چطور گوشی گم شده در حالت سایلنت را پیدا کنیم؟ را نیز مطالعه کنید.

آواتار محمد عرفان وصال طلب

سال‌ها با روحیه کنجکاوانه‌ای که داشتم مجبور بودم برای پیدا کردن راه‌حل مشکلات نرم‌افزاری‌ام، از سرچ لاتین استفاده کنم. زبان پارسی این امکان را دارد که بتواند این خلاء رو پوشش بدهد، حداقل من اینطور فکر می‌کنم و تلاش می‌کنم که محتوای پارسی با کیفیتی را تولید کنم. من محمد عرفان وصال طلب راوری متولد ۸۱ در شهرستان راور از استان کرمان و دانشجوی رشته نرم افزار دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید شمسی پور تهران هستم!

2 نظر

 1. آواتار عرفانعرفان پاسخ

  من نصب که کردم دیتا هم ریختم ولی میگه فایل ایمج اپکیشن یافت نشد چند نسخه های مختلف هم امتحان کردم همین ارور رو میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *